אלימות במשפחה

בשנים האחרונות הולכת וגוברת התופעה החמורה, הכואבת והמטרידה של אלימות במשפחה בישראל והיא הפכה להיות מכת מדינה של ממש. כך למשל, אנו עדים בכל חלקי האוכלוסייה למקרים חוזרים ונשנים בהם נשים נרצחות על ידי הבעלים שלהן, אלימות של הורים כלפי ילדיהם, שמפרקים את התא המשפחתי ופוגעים בכל בני המשפחה.

מהי אלימות במשפחה?

בחיי היום יום אלימות במשפחה יכולה לבוא לביטוי בכמה דרכים שונות. זו יכולה להיות אלימות שהיא פיזית, אלימות מילולית או נפשית, אלימות מינית וכן אלימות כלכלית. לא משנה באיזו צורה של אלימות מדובר, יש לכך השפעה חמורה וארוכת טווח על כל הצדדים המעורבים – האישה, הבעל והילדים המשותפים. כאמור, מדובר על תופעה נפוצה, רחבה ומדאיגה שיכולה להתחיל לעתים בעקבות ויכוח סתמי, סכסוך במשפחה, פתיחה בהליכי גירושין ולהסתיים בגרימה של נזקי גוף ופציעות חמורות ואף במוות.

 החקיקה הרלבנטית

ריבוי המקרים של אלימות במשפחה ותדירותם הובילו לחקיקת חוק למניעת אלימות במשפחה, תשנ”א – 1991. החוק מספק את הכלים המשפטיים להתגונן מפני סיטואציות של אלימות במשפחה ומגדיר מי נחשב בתור בן משפחה. כך, מדובר בהגדרה רחבה שכוללת את בן הזוג הנוכחי או מי שהיה בעבר בן זוג, ילדים או ילדים של בן הזוג, הורים או בני הזוג שלהם, סבים או סבתות, אחים ואחיות, דודים ודודות, גיסים וגיסות, אחיינים ואחייניות ועוד. כמו כן, בן משפחה יכול להיות אדם שאחראי על סיפוק הצרכים השוטפים, הבריאות או החינוך של מי שהוא קטין או חסר ישע שגר יחד איתו.

הדרך המקובלת והמומלצת להתגונן במקרי אלימות בתוך המשפחה היא באמצעות קבלת צו הגנה מכוח החוק. מטרת הצו היא להעניק תחושת ביטחון והגנה לאותו בן משפחה שנפגע כתוצאה ממקרה האלימות. כדי לקבל צו הגנה יש להגיש בקשה מסודרת ומפורטת לאחת הערכאות המשפטיות הבאות – בית משפט השלום, בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. שימו לב, מתן צו  הגנה מהווה פגיעה בזכויות בסיסיות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו ולכן בתי המשפט בוחנים כל מקרה לגופו בצורה קפדנית ומעמיקה לפני אישורו. לכן, אנו ממליצים לקבל סיוע מקצועי של עו”ד העוסק בדיני משפחה שמכיר את החוק ויודע כיצד לפעול.  

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

אלימות במשפחה