אפוטרופוס לגוף / רכוש

במהלך החיים אנו עשויים להיתקל לא אחת בסיטואציות מורכבות להתמודדות, אחת מהן היא מינוי אפוטרופוס לגוף / רכוש. מדובר על מקרים מיוחדים שבהם אדם קרוב כלשהו הופך להיות בלתי כשיר לדאוג לעצמו ולענייניו השוטפים ויש למנות לו אפוטרופוס שיסייע לו ויקבל עבורו את כל ההחלטות הדרושות. זה יכול להיות אדם קשיש שמגיע לעת זקנה או בגיר שחלה או נפגע בתאונה וניזוק מבחינה פיזית או נפשית או קטין שזקוק לאפוטרופוס בשל נסיבות אחרות. בכל אחד מהמצבים, יש לפנות לבית המשפט כדי שימנה לאותו אדם אפוטרופוס לגוף / רכוש. זאת, מכוח חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב – 1962.

מיהו אפוטרופוס?

אפוטרופוס הוא מי שמקבל על עצמו אחריות משפטית לדאוג לאדם אחר, שאין ביכולתו לקבל החלטות ולנהל את ענייניו באופן עצמאי. מינוי האפוטרופוס יכול להיות על פי החוק או מתוקף מינוי של בית המשפט. במסגרת תפקידו, אחראי האפוטרופוס לייצג את אותו אדם בכל פעולה משפטית ובכל עניין, לפי הסמכויות שבית המשפט העניק לו, תוך שמירה מתמדת על טובת אותו אדם. בית המשפט גם קובע את משך הזמן של האפוטרופסות ומה היא כוללת. כלומר, האם זה יהיה אפוטרופוס לגוף / רכוש או לשניהם יחד.

איך ממנים אפוטרופוס?

כדי למנות אפוטרופוס צריך לפנות לבית המשפט בבקשה רשמית מפורטת ומסודרת ולצרף לה תצהיר משפטי. בבקשה יש לציין בצורה מדויקת וברורה את הפרטים של החסוי ולפרט את מכלול הסיבות הספציפיות שבגללן מתעורר הצורך למנות לו אפוטרופוס. כמו כן, צריך לצרף מסמכים ואישורים רלבנטיים התומכים בבקשה, על פי הנסיבות השונות.

כמו כן, יש לצרף טופס חתום על ידי קרובי המשפחה מדרגה ראשונה שבו הם נותנים את הסכמתם למינוי. במקרה שהם לא מאשרים זאת, יש להוסיף אותם לבקשה בתור משיבים על מנת שיביעו את דעתם בדיון בבקשה שיערך בפני בית המשפט.

לא משנה באיזו סיבה מדובר, מינוי של אפוטרופוס זה הליך משפטי מורכב מבחינה משפטית, רגשית ואישית, שמעורר לרוב מחלוקות וקשיים קשות בין בני משפחה. לכן, כדאי לעשות זאת בליווי וסיוע של עו”ד לדיני משפחה שזהו תחום המומחיות שלו ויוכל לערוך את הבקשה ולייצג בדיון המשפטי.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

אפוטרופוס לגוף / רכוש