דיני משפחה וירושה

במדינת ישראל דיני משפחה וירושה מאופיינים במודל מיוחד, המפריד בין המערכת המשפטית לבית הדין המהותי.

תחום דיני משפחה וירושה במדינת ישראל נידון הן במערכת בתי המשפט (ערכאות אזרחיות), והן במערכת בתי הדין הרבניים (ערכאות דתיות). בשל הפרדה זו מתקיים דין אזרחי לצד דין דתי.
 
עבור הלאום היהודי, הדין המחייב בנישואין וגירושין הוא הדין הדתי ולכן רק בתי הדין הרבניים, מוסמכים לדון בענייני נישואין וגירושין, בעוד שבעניינים אחרים כדוגמת, מזונות, משמורת, אפוטרופוסות, אימוץ, ירושות, צוואות וכדומה, הסמכות נתונה ליותר מערכאה אחת.

בשל כך, הדבר יוצר במקרים מסוימים מירוץ סמכויות בין הערכאות השונות. בנוסף, בענייני מעמד אישי, מאפשר החוק לצדדים להסכים, שעניין כזה או אחר, ידון בפני ערכאה מסוימת.
 
במרוצת השנים ובין היתר בשל העובדה, כי סדרי הדין והראיות של המערכת האזרחית הרגילה לא היו מספיק מותאמים ורגישים כנדרש לערכאה העוסקת בתחום דיני משפחה וירושה, הוקם מערך בתי המשפט לענייני משפחה, שמטרתו להביא את מכלול התביעות בעניין אותה משפחה בפני שופט אחד, כך שזה יוכל לראות את כל התמונה בכללותה על כל היבטיה הרגישים, ולסייע ליישב את הסכסוך בין הצדדים בצורה הטובה ביותר.

לשם כך, קובצו סמכויות שיפוט שונות הנוגעות למחלוקות בין בני משפחה אחת, נקבעו סדרי דין וראיות מיוחדים במטרה להתמודד עם יחסי האמון המיוחדים המאפיינים את התא המשפחתי, הוקמו מסגרות טיפוליות שונות, שכל תפקידן לסייע לבית המשפט לענייני משפחה למלא את תפקידו, בבואו לטפל ולהכריע בסוגיה הקשורה לתחום דיני משפחה וירושה.
 
תחום דיני משפחה וירושה הנו בעל מאפיינים ייחודיים מאחר, ובין היתר, הוא מערב סיטואציה משפטית לצד מסגרת מיוחדת, הנקראת התא המשפחתי. לפיכך, על עורך הדין מחד לגלות מקצועיות על מנת לטפל בסוגייה המשפטית העומדת לפניו, ומאידך להיות רגיש, אמפטי וסובלני לרגישות התא המשפחתי המעורב.
 
מתן חודורוב משרד עורכי דין ישמח ללוות אתכם בהסדרת עניינכם בנאמנות, מקצועיות, סובלנות וברגישות המתבקשת.
 
לתיאום פגישה ניתן לפנות למתן חודורוב משרד עורכי דין, בטלפון 03-5750504

מידע נוסף לשימושכם:

מהם גירושין ? 

אקט בין בני הזוג המוביל לפקיעת הנישואין.
 

מהם נישואים אזרחיים ? 

מדובר למעשה בשתי סיטואציות- האחת, אנשים שנישאו בחו”ל בהיותם אזרחי מדינה אחרת ובהמשך היגרו למדינת ישראל. השניה, אנשים שבחרו לא להתחתן לפי הדין הדתי ו/או לא יכולים להתחתן לפיו. כיום, נישואים אזרחיים נערכים בחו”ל ומקנים לבני הזוג זכות להירשם כנשואים במשרד הפנים.  
  

מהם מזונות ילדים ? 

במסגרת חיוביו של הבעל כלפי בני משפחתו הוא חייב גם מזונות ילדים, כאשר חובת המזונות משתנה על פי גילו של הילד.
 

מהם מזונות אישה ? 

לפי הדין היהודי אקט הנישואין מכונן חובות וזכויות בין הצדדים. אחת מחובות הבעל לאישה היא מזונותיה הכוללים, בין היתר, דיור (מדור), בגדים, מזון וכדומה.


מהי צוואה ? 

ציווי משפטי, שיכול להיעשות הן בעל פה והן בכתב, שמביע אדם בכל הנוגע למה שייעשה עם רכושו וענייניו השונים לאחר מותו.

מהי ירשוה ? 

ההליך מוסדר בנוהל של משרד הפנים הנקרא “נוהל מתן מעמד להורים לחייל/ים”. בהתקיים התנאים והדרישות המפורטים בנוהל יוכל חייל אזרח ישראלי להגיש בקשה למשרד הפנים לקבלת מעמד עבור הורה ביולוגי.
עם אישור הבקשה יינתן להורה מעמד תושב ארעי מסוג א’5 לתקופה של שנה, שיוארך כל שנה, בסך הכל לארבע שנים.

בתום ארבע השנים יינתן להורה מעמד קבע במדינת ישראל.  
 

מהו הסכם ממון ? 

הסכם המסדיר את מערכת היחסים הרכושית והממונית בין בני הזוג.
 

מהי חזקת השיתוף ? 

חזקה לפיה רכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים מצוי בבעלות המשותפת של בני הזוג בכפוף לסייגים שונים.
 

מהן זכויות משמורת ? 

זכויות המתייחסות לגוף הילד ובפרט הזכות לקבוע את מקום מגוריו הרגיל.
 

מהי תביעת אבהות ?

תביעה המוגשת בפני בית המשפט לצורך קבלת סעד המצהיר על אבהות הנתבע על הקטין. הדרך המקובלת להוכחת האבהות על הקטין היא באמצעות ביצוע בדיקת רקמות. 
 

מהי אפוטרופוסות ? 

עניינים המתייחסים לשאלת הדאגה לגופם ו/או רכושם של קטינים ו/או מבוגרים, שלא יכולים לדאוג לעצמם מסיבות כאלו ואחרות.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

דיני משפחה וירושה