הליכי משמורת ילדים

הליכי משמורת ילדים מתנהלים לרוב במסגרת הליך גירושין, כאשר בני הזוג מחליטים שהם מעוניינים לפרק את התא המשפחתי או להיפרד. כך, במקרה שיש להם ילדים משותפים, עולה צורך לקבוע עם מי מההורים יהיה ההורה המשמורן. כלומר, ההורה שאיתו יישארו הילדים לגור באופן פיזי והוא זה שיישא באחריות השוטפת והעיקרית לגידול הילדים ביום יום. ובהתאם, יש לקבוע את זמני השהות – חלוקת הזמן של הילדים עם ההורה האחר, שזוהי סוגיה נפרדת שנקראה בעבר הסדרי ראייה.

מהי משמורת ילדים?

המושג הליכי משמורת ילדים מתייחס למעשה להחלטה המתקבלת על ידי בתי המשפט בנוגע להסדרים כלכליים ומעשיים הקשורים לניהול חייהם של הילדים, עם השלמת הליך הגירושין בין ההורים. שכן, התא המשפחתי בפועל מתפצל ממשק בית שבו גרים יחד האם והאב, לשני בתים נפרדים ויש לחלק את זמני השהות של הילדים בצורה מסוימת, בין כל אחד מהם. שימו לב, חשוב לעשות אבחנה בין משמורת פיזית על הילדים לבין משמורת מבחינה משפטית שממשיכה לחול באופן שווה על שני ההורים. כלומר, גם אחרי שההורים מתגרשים, עדיין חלה על שניהם חובה חוקית לדאוג באופן שוטף לצרכי הילדים ולהחליט בעניינים מהותיים הנוגעים לחייהם כגון בריאות, מקום מגורים, דת וחינוך. וזאת, מכוח חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב – 1962 הקובע כי שני ההורים הם אפוטרופוסים לילדיהם (וכל עוד לא נקבע אחרת בצורה מפורשת על ידי בית משפט).

סוגי משמורת ילדים

כיום, ישנם כמה סוגים משמרות חליפיים, שנקבעים כחלק מניהול הליכי משמורת ילדים – משמורן יחיד, משמורת משותפת או משמורת מפוצלת. הסוג הנפוץ ביותר הוא משמורן יחיד במסגרתו הילדים גרים בפועל בבית של הורה אחד (לרוב תהיה זו האם), ולהורה השני נקבעים זמני שהייה מסודרים עם הילדים. משמורת משותפת הוא סוג שוויוני ומודרני יותר שנעשה מאוד מקובל בשנים האחרונות ומצריך שיתוף פעולה בין ההורים. המשמעות שלו היא שגידול הילדים ביום יום וזמני השהייה שלהם איתם מתחלקים באופן שווה בין ההורים. משמורת מפוצלת נקבעת במקרים חריגים בלבד והיא פחות נפוצה ומומלצת על ידי הגורמים המקצועיים. שכן, לפיה הילדים בני אותה המשפחה מפוצלים בין ההורים, כשכל הורה למעשה אחראי לגדל ולטפל בחלק מהם.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

הליכי משמורת ילדים