נישואין

במדינת ישראל נישואין יכולים להיעשות על פי הדין הדתי בלבד שקובע גם את הכשרות להינשא וגם את הצורה שבה ייערכו הנישואין. כלומר, כל אדם צריך להינשא בבית הדין הרלבנטי לדת שלו (יהדות, נצרות, אסלאם ובני העדה הדרוזית). כך, חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי”ג – 1953 קובע כי ענייני נישואין וגירושין של אזרחי או תושבי המדינה היהודים ייערכו בהתאם להלכה היהודית ומקנה לבתי הדין הדתיים סמכות בלעדית לשפוט בהם. כך, בני זוג ששניהם יהודים ורוצים להתחתן בישראל, צריכים לגשת לרבנות ולפתוח תיק נישואין רשמי, לא פחות מ-45 יום לפני מועד החתונה. מכאן, שיש גם אנשים שחל עליהם איסור מכוח דין תורה להתחתן במסגרת הדתית של הרבנות והם מוגדרים כ”פסולי חיתון”.

באיזה מקרים לא ניתן להינשא בישראל לפי חוקי הדת היהודית?

לפי הדין הדתי, ישנם אנשים (פסולי חיתון) שמנועים מלהינשא ברבנות, מעילות שונות. כך למשל, בני זוג מאותו מין, זוגות מעורבים מדתות שונות, כהן וגרושה, אנשים שהם מחוסרי דת וכאלה שהיהדות שלהם מוטלת בספק, מי שנחשב ממזר על פי ההלכה לרבות ספק לממזרות, אישה שמוגדרות כ”אסורה על בעלה ועל בועלה” – מי שמעוניינות להתחתן עם גבר שעמו בגדה בבעלה, כהן וצאצא של כהן (חללה) וכדומה. כלומר, פסולי חיתון הם אנשים שבית הדין רבני קבע שאינם רשאים לבוא בברית הנישואין כדת משה וישראל. לכן, בכל אותם מקרים נאלצים הזוגות להינשא מחוץ לגבולות ישראל, משום שאין שום דרך חוקית לערוך נישואין אזרחיים.

נישואין אזרחיים

על אף שהחוק לא מאפשר לזוגות להינשא אזרחית בישראל, הם מחויבים להירשם בתור זוג נשוי במרשם האוכלוסין במשרד הפנים. כמו כן, הם זוכים למגוון זכויות, הטבות ומענקים מהמוסדות השונים, מתוקף היותם רשומים כנשואים. כך למשל, סיוע בקבלת הלוואת משכנתא לרכישת דירה, פטור מתשלום ביטוח לאומי לאישה, ימי מחלה בגלל מחלתו של בן הזוג האחר, דיור ציבורי, נקודות זיכוי ממס הכנסה עבור בן זוג שאינו עובד ועוד.

חשוב לציין, זוגות שנישאו אזרחית במדינה אחרת, בין אם בגלל שהם פסולי חיתון או שבחרו לעשות זאת מטעמים אחרים ומעוניינים להתיר את הנישואים, יצטרכו לעשות זאת בבית דין רבני לפי החוק הדתי.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

נישואין