קביעת אבהות / אימהות

קביעת אבהות או אימהות זה נושא בעל חשיבות רבה, שיש לו השלכות משמעותיות מבחינה אישית, משפטית וכלכלית. אם בעבר מרבית המקרים עסקו בקביעה של זהות האב, במהלך השנים האחרונות יש יותר פסקי דין שעניינם קביעת אימהות. זאת, בעיקר לאור ההתפתחויות המהירות שמתרחשות בתחום מדעי הפוריות והשימוש הגובר בהליכי פונדקאות בקרב האוכלוסייה. לכן, כיום הוכחת הקשר הגנטי לילוד עשויה להיות רלבנטית לא רק לאבות אלא גם לאימהות.

מהי תביעת אבהות?

זוהי למעשה תביעה שהסעד המבוקש בה הוא הצהרתי – לקבוע האם אדם מסוים הוא אביו של הילד או לא. תביעה לקביעת אבהות יש להגיש לבית משפט לענייני משפחה במקום המגורים של הילד או לפי מקום המגורים האחרון שבו חיו בני הזוג ביחד. תביעה זו יכולה להיות מוגשת על ידי אחד מההורים, הקטין באמצעות מי שבית המשפט מינה לו כאפוטרופוס או הילד עצמו לאחר שהפך לבגיר. כדי להכריע בסוגיה החשובה של קביעת אבהות, נוהג בית המשפט שדן בתיק להוציא צו לעריכת בדיקת רקמות מכוח חוק מידע גנטי, תשס”א – 2000 והיא מהווה ראייה עיקרית בתיק. עיקרון העל שמנחה את בית המשפט בבואו להכריע במקרים אלה הוא טובתו של הילד ולכן, בית המשפט בוחן בצורה יסודית את ההשלכות והנזקים האפשריים שיכולים להיגרם לילד, טרם מתן הצו לערוך את הבדיקה הגנטית. ישנם גם מקרים בהם בית המשפט מבקש לקבל חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי לממשלה בסוגיה, הנבדקת כל מקרה לגופו. בעת הגשת התביעה צריך לצרף לה תצהיר שנחתם ואומת על ידי עו”ד שתומך בעובדות המפורטות בה.

ההשלכות של קביעת אבהות

כאשר בית המשפט נותן פסק דין בתביעת אבהות, יש לכך מגוון משמעויות משפטיות מעשיות, מלבד ההיבט האישי – רגשי. כך למשל, האב מחויב על פי חוק לשלם מזונות לקטין, לאב יש אפשרות לקבוע זמני שהות עם הילד ויש לו זכות להחליט יחד עם האם בנושאים מהותיים הקשורים לחייו של הקטין, למשל בריאות, מגורים, חינוך. לאור המורכבות של קביעת זהות האב או קביעת אימהות וההשלכות המהותיות שיש לנושא זה, חשוב מאוד לפנות לקבלת סיוע משפטי וליווי צמוד של עו”ד מקצועי העוסק בדיני משפחה.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

קביעת אבהות / אימהות