תביעה להגדלת מזונות

תביעה להגדלת מזונות הינה תביעת המשך לתביעת מזונות ראשונית שבהתאם אליה קבע בית המשפט סכום אותו חייב בן הזוג לשלם לבן הזוג שהילדים באחזקתו. מטבע הדברים מדובר בתביעה מורכבת שיש צורך להיות מוכן אליה כראוי

תביעת מזונות מהי?

כאשר בני זוג נמצאים בהליכי גירושין עולה סוגיית כלכלת הילדים ביום שלאחר הגירושין. מכיוון שהילדים חיו עד היום בתא משפחתי שבו היו שני מפרנסים ועתה הם עוברים לתא משפחתי יחידני שבו יש מפרנס אחד בלבד, עלולה הייתה להיווצר פגיעה קשה מאוד באספקת צרכי הילדים. בית המשפט מכיר בכך והפסיקה המשפטית המוכרת היא שבן הזוג שהילדים אינם בחזקתו הקבועה משלם לבן הזוג שהילדים בחזקתו (על פי רוב אבי הילדים לאימם) תשלום מזונות עבור צרכי כלכלת הילדים. כאשר מתחיל להתנהל הליך הגירושין מגיש בן הזוג שהילדים בחזקתו בקשה לבית המשפט לקביעת קצבת מזונות מבן הזוג השני.

מה יש לדעת לגבי תביעה להגדלת מזונות ומשמורת משותפת

תביעה להגדלת מזונות רלוונטית בעיקר עבור מזונות הילדים. למרות שקביעת סכום דמי המזונות היא החלטה שיפוטית, לא מתקיים בתחום זה העיקרון של סופיות הדיון. על מנת שלא לפגוע ברווחתם של הקטינים, החוק מאפשר דיון מחדש במשמורת ובמזונות. הדברים נכונים גם כאשר דמי המזונות נקבעו בהסכמה כמו גם כאשר בית המשפט הוא שהכריע לגבי גובה דמי המזונות.

 

תביעה להגדלת מזונות – מתי?

כאמור, כבר בעת התחלת הליך הגירושין פוסק בית המשפט את קצבת המזונות אותה יצטרך לשלם בן הזוג שהילדים אינם בחזקתו לבן הזוג שהילדים בחזקתו, סכום שמשקלל את צרכי הילדים בראיה ארוכת טווח ומתחשב ביכולותיו הכלכליות של בן הזוג שצריך לשלם את דמי המזונות, אך לעיתים מגיע מצב שבו בן הזוג שהילדים בחזקתו מגיש לאחר זמן לבית המשפט תביעה להגדלת מזונות. על מנת להגיש בקשה זו יש צורך להוכיח לבית המשפט כי בשל נסיבות מיוחדות שלא היו ידועות מראש והתחדשו לאחר מכן קצבת המזונות המקורית שנפסקה על ידי בית המשפט אינה מכסה את צרכי הילדים במצב החדש שנוצר ויש צורך להגדילה. 

מהם שינויים שיכולים לגרום להגדלת תשלום המזונות?

בית המשפט נכון לדון בהגדלת תשלום המזונות רק במצבים שבהם השתנו צרכי הילדים בצורה פתאומית ומהותית. למשל: כאשר הילדים גדלים והם מבקשים סכומי כסף גבוהים יותר לדמי כיס ולבילויים, קשה יהיה להוכיח לבית המשפט כי זו עילה מספיקה על מנת להגדיל את סכום תשלום המזונות המקורי שנקבע על ידי בית המשפט בעת הליך הגירושין, אולם במידה ואחד מהילדים יסבול מבעיות פיזיות או נפשיות פתאומיות שעלות הטיפול בהן גבוהה תהיה זו עילה מספקת בכדי לגרום לבית המשפט להורות על הגדלת סכום תשלום המזונות. 

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

תביעה להגדלת מזונות