תביעת ניכור הורי

מתי יש להגיש תביעת ניכור הורי

תביעת ניכור הורי מוגשת כאשר במהלך סכסוך גירושין מתקיים ניכור של הילד כלפי ההורה שאינו במשמורת. במקרים מסוימים הילד מוסת, בידי הורה במשמורת כלפי ההורה שסובל מהניכור בידי הצד השני. למעשה במקרים אלו, ההורה משפיע על הילד במכוון על מנת לפגוע בהורה השני. קיימים מחקרים המראים כי ברבע מסכסוכי המשמורות , יש מצב של ניכור הורי וניתן להגיש בהם תביעת ניכור הורי.

פגיעה בהורה ובילד

לתופעה של ניכור הורי ישנה השפעה שלילית על הילד עצמו ועל התפתחותו כמו גם על תפיסותיו לגבי מערכות היחסים ההוריות והרומנטיות בהמשך החיים. גם על ההורה המנוכר ישנה השפעה קשה על חיוו, המולווה לעיתים בכאב ובקושי מחוסר הקשר עם הילד המתנכר. כאשר הורה סבור כי הצד השני פוגע במכוון בקשריו עם הילד, מומלץ להתייעץ עם עו”ד לניכור הורי המתמחה בתחום. ניתן לתבוע את הצד המסית ולהגיע להליכי גישור דרך בית המשפט. במקרים מסוימים בית המשפט יכול אף לשנות את סדרי המשמורת על מנת להוציא את הילד מחזקתו של ההורה המסית.

פגיעה בפרטיות במשפחה

הנושא של פגיעה בפרטיות במשפחה עולה אף הוא בהקשר של סכסוכי גירושין. מדובר על מקרים בהם אחד הצדדים מבקש להשתמש בתמונות או חומרים אחרים שהושגו תוך פגיעה בפרטיות במשפחה בתור ראיה בהליך המשפטי. החוק מאפשר שימוש בתמונות רק במידה ולפוגע עומדת הגנה בהתאם לחוק והפגיעה נעשתה בתום לב.

פסילת ראיה

בג”צ קבע שחומר שהושג תוך פגיעה בפרטיות במשפחה לא יכול לשמש ראיה עבור בית הדין הרבני בסכסוך גירושין. המקרה שבית המשפט העליון קבע זאת אירע כאשר התמונות צולמו ברשות היחיד של האישה אליו לבעל לא הייתה גישה כחוק והתיעוד נעשה תוך פגיעה בפרטיותה. עם זאת ישנם מקרים בהם ניתן להשתמש בתיעוד המפר את הפרטיות, תחת  ההגנה שניתנת עבור הגנת הפרסום בהתאם להגנה של חוק איסור לשון הרע, כאשר הפגיעה נעשתה במהלך עבודתו של המתעד, למשל חוקר פרטי.

תביעת ניכור הורי עם עורך דין מקצועי ומומחה בתחום

אם אתם זקוקים למידע נוסף לגבי תביעת ניכור הורי, כדאי לכם להתייעץ עם משרד עו”ד לניכור הורי מתן חודורוב. המשרד מתמחה בתחום הסדרת מעמד במדינת ישראל, דיני משפחה, ירושה ופונדקאות. משרד עו”ד מתן חודורוב  בקי ומנוסה במשפט הציבורי, מנהלי, חוקתי וזכויות אדם. 

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

תביעת ניכור הורי