אישור הליך הפונדקאות במדינת ישראל

פונדקאות, מהווה סוגיה בעלת רגישות חברתית והלכתית גבוהה במספר רב של מדינות העולם וזאת מכיוון שההליך טומן בחובו מספר רב של היבטים מוסריים, הלכתיים ומשפטיים כאחד.
 
משמעותו של הליך זה הנו הפריית ביצית של אישה והשתלת אותה ביצית לאחר שהופרתה, ברחם של אישה אחרת. האישה בעלת הרחם בה הושתל העובר, מכונה אם פונדקאית.
 
סוגי המשפחות שלרוב פונים לעבור תהליך פונדקאות הם כדלקמן: בני זוג נשואים או ידועים בציבור המתקשים לשאת היריון או להיכנס להיריון, נשים שאינן נשואות ואינן יכולות לשאת היריון וגברים יחידים או בני זוג חד מיניים. 
 
נכון להיום ניתן לבצע הליך פונדקאות בשני מסלולים: האחד, באמצעות חוזה עם פונדקאית במדינת ישראל בכפוף לתנאים שנקבעו בחוק הישראלי ואישורה של הועדה המוסמכת לכך במשרד הבריאות, השני, באמצעות ביצוע הליך פונדקאות בחו”ל – “תיירות פיריון”.
 

פונדקאות בישראל 
 
חוק הסכמים לנשיאת עוברים )אישור הסכם ומעמד היילוד ( התשנ”ו – 1996) (להלן: “החוק”) מסדיר את נושא הליך הפונדקאות במדינת ישראל ומחייב לשם ביצוע ההליך את התקיימותם של מספר תנאים הקבועים בחוק; 
 
א. הסכם בין ההורים המועדים לבין הפונדקאית ואישרורו על ידי הוועדה המוסמכת לכך (הוועדה מורכבת משבעה חברים; 3 רופאים ששנים מהם גניקולוגים, פסיכולוג קליני, עובד סוציאלי, נציג ציבור שהוא משפטן ואיש דת). 
 
ב. על ההורים המיועדים להיות איש ואשה שהם בני זוג. משכך זוגות חד מיניים או יחידים / יחידות אינם עונים לקריטריונים שנקבעו בחוק ולא יוכלו לבצע הליך פונדקאות במדינת ישראל. 
 
ג. האם הפונדקאית צריכה: (1) להיות אשה לא נשואה למעט מקרים חריגים. (2) האם הפונדקאית אינה יכולה להיות קרובת משפחה של אחד מההורים המיועדים (בהתאם להגדרת הקרבה המשפחתית שנקבעה בחוק). (3) האם הפונדקאית צריכה להיות בת דתה של האם המיועדת למעט חריגים.
 
ד. הזרע המשמש להליך הפונדקאות הנו של האב המיועד והביצית אינה של האם הפונדקאית. 
 
ה. קיימת דרישה להצגת חוות דעת רפואית ופסיכולוגית המתייחסת להתאמתם של המעורבים בהליך וחוות דעת רפואית בנוגע למצבה הרפואי של האם המיועדת ולסיבות שבגללן פנו בני הזוג להליך הפונדקאות. 

ו.  גיל הפונדקאית 22-38.
 
ז.  האם הפונדקאית לא עברה יותר משני הליכים.

ח. האם הפונדקאית נכנסה להריון בעבר וילדה ילד אחד לפחות, אך לא עברה למעלה משלוש לידות. 

ט. באם האם הפונדקאית הנה גרושה קיימת תקופת צינון של 7 חודשים בטרם תוכל לקחת חלק בהליך. 
 
י. קיימת תקופת צינון של שנה ממועד הלידה האחרון של האם הפונדקאית בטרם תוכל לקחת
   חלק בהליך.
 
י’א. הפונדקאית אינה מעשנת כבדה ו/או משתמשת בסמים ובאלכוהול. 

ההליך במדינת ישראל מתחלק לשני שלבים;
 
בשלב הראשון יש לקבל אישור עקרוני של הוועדה המוסמכת לשם פתיחה בהליך הפונדקאות. 
 
בשלב השני על ההורים המיועדים לחפש אחר אם פונדקאית באמצעות פרסום פרטי ו/או משרד מתווך. לאחר מציאת אם פונדקאית על ההורים המיועדים לעבור, בין היתר, בדיקות רפואיות ובדיקות פסיכולוגיות. בהמשך על ההורים המיועדים לשכור את שירותיו של עורך דין הבקיא בתחום לשם ניסוח חוזה בין הצדדים וכן לשכור לאם הפונדקאית עורך דין שייצג אותה לפי בחירתה. 

בהמשך ולערך בתחילת השבוע ה-20 להריון של האם הפונדקאית, על ההורים המיועדים לדווח לפקידת הסעד הראשית על ההריון ועל תאריך הלידה הצפוי והאחרונה אמורה לסייע לבני הזוג להגיש הליך משפטי, שבסופו יקבלו צו הורות על הילוד בבית המשפט המוסמך לענייני משפחה. מיד לאחר קבלת צו ההורות על בני הזוג לפעול לרישום הילוד במשרד הפנים המקומי באזור מגוריהם. 

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

אישור הליך הפונדקאות במדינת ישראל