בקשה ליישוב סכסוך

בקשה ליישוב סכסוך זה כלי יעיל ונפוץ שנועד להסדיר סכסוכי משפחה באמצעות הליך של גישור, שלא במסגרת בתי המשפט. כך למשל, בני זוג נשואים המעוניינים לפתוח בהליכי גירושין, מחויבים על פי חוק להגיש בקשה ליישוב סכסוך. וזאת, לפני שהם פונים לערכאות המשפטיות – בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

החקיקה הרלבנטית

ביום 1.7.2016 נכנס לתוקף חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, תשע”ה – 2014. החוק נחקק במטרה ליישב סכסוכים בתוך המשפחה המתגלעים בין בני זוג או בין הורים וילדיהם, בדרך של הידברות, שלום ושיתוף פעולה. זאת, תוך מציאת פתרונות שמתחשבים בכל ההיבטים של הסכסוך ובטובת הילדים ומתקבלים בהסכמת כל הצדדים המעורבים. כך גם ניתן לייתר במידה רבה את הפנייה של בעלי הדין להליכים משפטיים, להפחית את העומס הרב שקיים על מערכת המשפט ולאפשר לבני המשפחה לחסוך הרבה מאוד זמן, כסף ועגמת נפש בניהול הליכים מורכבים, יקרים וארוכים.

מי יכול להגיש את הבקשה ובאיזה מקרים?

לפי הוראות החוק, את הבקשה רשאים להגיש בני משפחה שהם צד לסכסוך – בני הזוג, הורים לילד או ילדה משותפים או הורים וילדיהם שלא מלאו להם 18. מדובר על סכסוכי משפחה בעניינים כגון: נישואין וגירושין, תביעה כספית או רכושית בין בני זוג, קביעת דמי מזונות או מדור של הילדים או של בן הזוג, תביעת אבהות או אימהות, סוגיות הקשורות לילד או לילדה מכוח חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב – 1962.

אופן הגשת הבקשה

בקשה ליישוב סכסוך יש להגיש בצורה מסודרת בטופס רשמי הקבוע בתקנות. בבקשה יש לפרט בצורה מדויקת את כל פרטי הצדדים (המבקש והמשיב), את נושא הסכסוך באופן כללי ולצרף לה תצהיר. שימו לב – מדובר על הליך וולונטרי שבא לסייע לבני המשפחה לפתור ביניהם את המחלוקות בהסכמה, בצורה מכבדת וטובה במקום לפתוח בהליך משפטי. זאת, בסיוע של אנשי מקצוע מיחידת הסיוע הכוללת עובדים סוציאליים, יועצים משפטיים ופסיכולוגים. חשוב להדגיש, כי לא מדובר בתביעה משפטית ולא ניתן להכריע במחלוקות השונות שיש בין הצדדים. בכל מקרה שבו הליך הגישור לא הניב תוצאות, יכול הצד שהגיש את הבקשה להגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הדתי.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

בקשה ליישוב סכסוך