בקשה לצו קיום צוואה

שלא נדע, לעיתים מגיעים גם לרגע הזה בחיים. אחד ההורים נפטר ומשאיר אחריו צוואה. צוואה הינה מסמך משפטי החתום על ידי עורך דין או דיין בבית דין רבני ויש לה תוקף משפטי והלכתי מוחלט. לעיתים הצוואה מופקדת אצל עורך דין ולעיתים היא שמורה בבית המנוח או אחד מילדיו. גם פתיחת הצוואה מתרחשת לעיתים במשרד עורך הדין ולעיתים בבית המנוח או ילדיו. 

הפרוצדורה מרגע פתיחת הצוואה ועד לחלוקת הרכוש:

מספר שלבים מתרחשים בין פתיחת הצוואה לבין רגע חלוקת הרכוש הכתוב בצוואה בפועל; לאחר כתבת תעודת פטירה חתומה על ידי משרד הפנים, היורשים מגישים בקשה לקיום צו ירושה באתר רשם הירושות.  טופס זה מפרט את שמו של הנפטר, פרטיו האישיים כמו תעודת זהות, כתובת, תאריך לידה, תאריך פטירה וילדים, וכמובן את פרטי היורשים המגישים את הבקשה עם כל פרטיהם האישיים. לבקשה זו יש לצרף העתק של צוואה חתומה שבה מופיעה בצורה ברורה התייחסות לחלוקת הרכוש. את טופס הבקשה יש להוריד, לשמור ולהחתים עליו עורך דין שיאשר אותו. לאחר מכן יש לשלוח שוב את הטופס החתום באתר רשם הירושות. ניתן כמובן להגיש בקשה לצו קיום צוואה גם בצורה פרונטלית. לאחר מספר ימים מרגע קבלת הבקשה ובדיקתה בידי רשם הירושות, מפרסם הרשם באמצעי התקשורת (בדרך כלל בעיתונים יומיים בעלי תפוצה גדולה) שהוגשה בקשה לצו קיום צוואה על ידי יורשי המנוח. מטרת פרסום זה הינה ליידע בכך את הציבור ולתת אפשרות לערער על הבקשה למי שיש עניין בכך. לאחר שעובר פרק זמן של בין חודש לכחצי שנה ולא התקבלו ערעורים על הבקשה לצו קיום ירושה מוציא רשם הירושות צו קיום ירושה. במצב שבו אין צוואה כתובה, מגישים היורשים החוקיים בהתאם להגדרת החוק בקשה לצו ירושה לרשם הירושות.

מה קורה בעת קבלת צו ירושה/קיום צוואה?

בעת קבלת צו קיום ירושה נפתחת בפני היורשים האפשרות לקיום הצוואה בפועל. בהתאם לכך, היורשים רשאים לקבל סכומי כסף שהיו מופקדים בחשבונות של המוטב אותו הם יורשים, הם רשאים לקבל סכומי כסף שנצברו עבורו במסלולי ביטוח חיים והינם רשאים למכור או להתחלק בנכסיו לפי החלטתם. מדובר לעיתים בפרוצדורה מורכבת וכדאי מאוד לקבל ליווי של איש מקצוע גם ברגע הזה על מנת למנוע עיכובים נוספים ועוגמת נפש ליורשי המנוח.  

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

בקשה לצו קיום צוואה