התנגדות לצוואה

כאשר אדם עורך בחייו צוואה הוא קובע בה איך הוא מעוניין שיחולק כל הרכוש והנכסים שצבר, לאחר מותו. הצוואה משקפת את פסגת הרצון של המת ולכן חל עיקרון מהותי, לפיו יש חובה לקיים את צוואת המת. הצוואה ערוכה כמסמך משפטי והיא צריכה להיות מנוסחת וכתובה בצורה ברורה, מקיפה ותקינה כדי שתהיה תקפה ומחייבת מבחינה משפטית. חשוב מאוד להקפיד על עריכת צוואה בהתאם להוראות חוק הירושה, תשכ”ה – 1965 כדי שלא יתעוררו בעתיד סכסוכים משפטיים ומחלוקות בין היורשים על פי הצוואה. שכן, אם נופלים פגמים מהותיים, צורניים או אחרים בעריכת הצוואה, ניתן להגיש התנגדות לצוואה ולבקש את פסילתה. לכן, ישנה חשיבות רבה לערוך את הצוואה בליווי וסיוע מקצועי של עו”ד מומחה לדיני משפחה וירושה.

מדוע חשוב לערוך צוואה?

עריכת צוואה היא כלי חשוב ויעיל, שמאפשר לכל אחד ואחת להחליט למי בדיוק הם רוצים להוריש את הרכוש שצברו במהלך חייהם, באיזה אופן ובאיזה חלקים. חשוב לציין, אדם שנפטר ולא השאיר אחריו צוואה, העיזבון שלו יחולק בהתאם לסדר הירושה הקבוע בחוק הירושה. לכן, עריכת הצוואה מאפשרת למוריש לקבוע הוראות ברורות ומפורשות עוד בחייו, בהתאם לרצונו האישי ולהבטיח שהן יקוימו לאחר מותו.

עילות להגשת התנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה אפשר להגיש במקרים בהם מתקיימת עילה חוקית לפסילתה. ישנן עילות שונות המנויות בחוק הירושה, למשל אי כשירות של המוריש לערוך צוואה או אי כשירות של העדים שהיו נוכחים במעמד עריכתה, השפעה בלתי הוגנת או תחבולה שהופעלו על המצווה, טעות בניסוח הצוואה וכדומה.

עילות נפוצות יכולות להיות שהצוואה נעשתה תוך איום, תרמית, תחבולה, אונס או השפעה בלתי הוגנת על המצווה. המוריש לא היה כשיר מבחינה נפשית או קוגניטיבית בעת כתיבת הצוואה ולא היה מודע להשלכות של המעשה שלו. המצווה לא חתם בכתב ידו על הצוואה או שאין בה את תאריך עריכתה וכדומה.

שימו לב, בכל אותם מצבים בהם עולה חשש לתוקפה המחייב של הצוואה, על מנת להגיש התנגדות לצוואה חשוב לפנות לקבלת סיוע משפטי של עורך דין מקצועי ומנוסה בדיני משפחה וירושה. שכן, זהו תחום מורכב וסבוך שדורש ידע משפטי נרחב, שליטה בהוראות החוק ובהלכות הפסיקה.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

התנגדות לצוואה