זכויות האישה בגירושין

על זכויות האישה בגירושין

כשמדובר על זכויות האישה בגירושין יש להתייחס לחלוקת הרכוש, למשמורת ולדמי מזונות. כשיש הסכם ממון בין בני הזוג הגרושים, זכותה של האישה ברכוש הינה בהתאם לכתוב בהסכם. כשאין הסכם ממון בנמצא, זכותה של האישה לקבל מחצית מהרכוש המשותף. הרכוש המשותף מתחיל להצטבר עם תחילת הנישואים ובמקרים מסוימים אף לפניהם כאשר ניתן להוכיח שהרכוש נצבר מתוך כוונת שיתוף. 

חזקת הגיל הרך

זכויות האישה בגירושין בנוגע למשמורת נקבעות בהתאם לחזקת הגיל הרך. החוק קובע כי במקרה של גירושין ברירת המחדל עבור ילדים עד לגיל 6 הינה חזקת האם הבלעדית. זכויות הגבר בגירושין נוגעות לאותם תחומים וגם כאשר קיימת חזקת הגיל הרך והמשמורת של האם, זכויות הגבר בגירושין כוללות הסדרי ראייה ותשלום דמי מזונות, שאינם מעבר ליכולתו הכלכלית.

משמרות וגובה דמי מזונות

כיום ניתן לראות רמות משמורת משתנות עם השינויים החברתיים והמגדריים בחברה הישראלית, דבר שמשפיע רבות על הסוגיות של תביעה למזונות. תשלומי מזונות בגירושים כאשר המשמורת במלואה בחזקת האם, הם עבור תביעה למזונות ילדים במלואם. תשלומי מזונות בגירושים כאשר ההורים חולקים את החזקה על הילדים, את ההוצאות עבורם, יש לחלק בהתאם להסדרי המשמורת. בית המשפט העליון קבע הלכה חדשה לאחרונה שבמשמורת משותפת, שני ההורים נושאים, באופן עקרוני בחובת תשלום מזונות ילדים. תשלום מזונות לאשה רלוונטי, במקרים בהן האישה הייתה תלויה בבעל לשם פרנסתה במהלך תקופת הנישואים. גובה דמי תשלום מזונות מוסדר בדרך כלל ההסכם המזונות במועד מתן הגט.

מתי ניתן לבטל הסכם גירושין

הסכם גירושין בעיניי בית המשפט הוא הסכם פשרה שנחתם מהבנה והסכמה. לכן בית המשפט נעתר לבקשת ביטול הסכם גירושין רק במידה ונפל פגם משמעותי בהליך אישור ההסכם או בהסכם עצמו. מקרים בהם ניתן לקבל ביטול הסכם גירושין הם כאשר החתימה על ההסכם הייתה כפויה או שההסכם נעשה תוך הטעייה של אחד הצדדים.

זכויות האישה בגירושין עם עורך דין מקצועי ומומחה בתחום

אם אתם זקוקים למידע נוסף לגבי זכויות האישה בגירושין, כדאי לכם להתייעץ עם משרד עו”ד מתן חודורוב. המשרד מתמחה בתחום הסדרת מעמד במדינת ישראל, דיני משפחה, ירושה ופונדקאות. משרד עו”ד מתן חודורוב  בקי ומנוסה במשפט הציבורי, מנהלי, חוקתי וזכויות אדם. המשרד מייצג לקוחות בבתי המשפט ובתי הדין המוסמכים, ועורכי הדין במשרד מופעים בפני הוועדות והגופים הממשלתיים השונים בתחום המעמד וההגירה.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

זכויות האישה בגירושין