ידועים בציבור

ההגדרה המשפטית של ידועים בציבור מתייחסת לבני זוג שאינם נשואים אך חיים ביחד כזוג או משפחה. ככלל, זוגות שעומדים בתנאים של ידועים בציבור יכולים לקבל את אותן זכויות כאילו היו נשואים. עם זאת, הם נדרשים קודם כל להוכיח את מעמדם הזוגי. אחת הדרכים המומלצות והיעילות לעשות זאת היא לפנות לעו”ד לדיני משפחה ולנסח הסכם משפטי שיסדיר לפי בחירתם סוגיות שונות וישמש כראייה לכך שהם חיים כידועים בציבור. ההסכם גם מאפשר לידועים בציבור להימנע ממצב שבו בית המשפט לענייני משפחה הוא זה שיקבע את המעמד הזוגי ויוכל גם להחליט איזה הסדרים יחולו עליהם.

מיהם ידועים בציבור?

כיום, ישנם בישראל לא מעט זוגות שבוחרים לא למסד את הקשר בנישואים, אלא לקיים בפועל חיי משפחה וזוגיות. זה יכול להיות מסיבות שונות – אידיאולוגיות, דתיות, היותם פסולי חיתון על פי ההלכה או כל סיבה אחרת. לאור התרחבות התופעה במשך השנים נדרשו בתי המשפט לנושא והשוו במגוון תחומים את המעמד של הידועים בציבור לזה של זוגות נשואים. עם זאת, חשוב להדגיש שלא כמו זוגות שנישאים, על ידועים בציבור חלה החובה להוכיח את הקשר הזוגי ביניהם כדי ליהנות מאותן זכויות, הטבות ומענקים של זוג נשוי והם גם מקבלים עליהם את החובות הנלוות למעמד זה.

כך, בפסיקה נקבעו שני קריטריונים עיקריים שצריכים להתקיים כדי שבני זוג יקבלו הכרה כידועים בציבור: לחיות יחדיו חיים משותפים כמשפחה או זוג המושתתים על אהבה, נאמנות, מסירות ואינטימיות וכן לנהל בפועל משק בית משותף. חשוב לציין שמדובר בתנאים סובייקטיביים ושכל מקרה נבחן לפי הנסיבות המיוחדות שלו. 

מהן הזכויות של ידועים בציבור?

לידועים בציבור מגיע לקבל חלק גדול מהזכויות של זוגות נשואים, וזאת במגוון תחומים – כלכלי, משפטי, הורות, ירושה וסיום החיים המשותפים. כך למשל, עליהם לשלם מזונות על הילדים המשותפים אם הם ייפרדו בעתיד והם זכאים למשמורת עליהם, הם יכולים לרשת אחד את השני וכדומה.

כדאי לזכור, כדי להבטיח את הזכויות של ידועים בציבור ישנה חשיבות מרבית לקבל ייעוץ משפטי של עו”ד מקצועי ובעל ניסיון בדיני משפחה שיוכל לערוך הסכם חיים משותפים מפורט ותקף שיבהיר את מעמדם הזוגי – משפטי בתור ידועים בציבור.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

ידועים בציבור