תביעות הגירה

במציאות הגלובלית של זמננו, אנו נתקלים במקרים בהם לאחר גירושי ההורים, אחד מהם מעוניין להעתיק את מקום מגוריו לחו”ל ולקחת עמו את הילד הקטין שלהם. זה יכול להיות בגלל הצעת עבודה חדשה, לימודים או נסיבות אישיות אחרות שמצריכות מעבר והשתקעות במדינה אחרת גם אם באופן זמני ולא לצמיתות. כדי לעשות זאת, נדרש ההורה לקבל הסכמה מפורשת של הצד השני לתכנית ההגירה, כאשר ברוב המקרים הוא יסרב לכך מאינטרסים אישיים – רגשיים שלו. במקרה כזה, עומדת לרשות ההורה שרוצה להגר, האפשרות לפנות לבית המשפט לענייני משפחה באמצעות תביעות הגירה.

מהן תביעות הגירה?

תביעות הגירה הן תביעות שמוגשות על ידי אחד מההורים שרוצה להגר מישראל למדינה זרה עם הילד הקטין, כשההורה השני לא נותן לכך את הסכמתו. לכן, מטרת התביעה היא לאפשר לבית המשפט להכריע בסוגיית ההגירה ולקבוע איזה הסדרים ספציפיים יחולו כלפי ההורה השני אם אכן תאושר תביעת ההגירה. חשוב לציין, כי לאור אמנת האג שעניינה מניעה של חטיפות ילדים, שמים דגש במקרים של הגירת ילדים על קבלת הסכמה של ההורה האחר ואם הוא מסרב לכך, אז בהחלטה של בית משפט.

באיזה שיקולים מתחשב בית המשפט?

בתי המשפט הדנים בתיקים של תביעות הגירה, מתייחסים למגוון שיקולים מהותיים בבואם לקבל הכרעה, כאשר טובת הילד היא עקרון חשוב שמנחה אותם. כך, יש לקחת בחשבון שלילד יש זכות להיות בקשר רציף וטוב עם שני ההורים ולכן יש לבחון האם קיימת אפשרות מעשית שהוא ישמור על קשר עם ההורה השני שנותר בארץ.

בית המשפט בודק את פרטי התכנית מבחינת מקום המגורים העתידי, מסגרות החינוך, דאגה לצרכים הכלכליים והרגשיים של הילד ומהם הסיכויים שיצליח להיקלט בצורה טובה במדינה אליה מתכוונים להגר. במידה שהילד בוגר מספיק, מתחשבים גם ברצונו ובנכונות שהוא מביע להגירה. בית המשפט גם בוחן מה תהיה ההשפעה האפשרית של אישור או סירוב להגירה על הילד על ההורים. אם בית המשפט נעתר לבקשת ההגירה, עליו לקבוע הסדרי ראייה מיוחדים ומפורטים לגבי ההורה השני שנשאר לגור בארץ. למשל, להביא את הילד לביקור בארץ כמה פעמים בשנה, קבלת ביטחונות מההורה שמהגר שיבטיחו את עמידתו בהסדרים וכדומה.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

תביעות הגירה