תשלום מזונות במשמורת משותפת

החוק בדיני משפחה קובע כי כאשר בני זוג נפרדים ולהם ילדים מתחת גיל 18, אוטומטית הילדים נשארים בחזקת האם. הסיבות לכך הן פסיכולוגיות בעיקרן, בהתאם לידוע כי ילדים בגילאים צעירים זקוקים מאוד לדמות אם שתלווה את חייהם. בהתאם לכך שעצם הגירושין של הוריהם משפיעים בצורה מאוד משמעותית על נפש הילדים, לא הוסיפו קושי נוסף על הילדים ולכן החוק קובע כי ילדים בגילאים קטינים נשארים אוטומטית בחזקת אימם בכדי לעזור להם לגדול בצורה המיטבית ביותר גם במצבם הנוכחי.

השלכות כלכליות בגירושין:

בכל גירושין יש היבט כלכלי. מבני זוג המפרנסים שניהם את ילדיהם, עוברים עתה הילדים לרשות מפרנס יחיד (כאמור, אימם). מיותר לציין כי למהלך כזה ישנן השלכות כלכליות דרמטיות הגורמות להפחתה משמעותית ברמת החיים של הילדים. החוק מודע לבעיה הזו ולכן קובע החוק כי מוטלת על האב חובת תשלום מזונות עבור הילדים. למרות שהאב אינו גר עם הילדים לאחר הגירושין, הוא ממשיך להיות מחויב לצרכיהם. חובה זו נקראת תשלום מזונות. 

משמורת משותפת:

כאמור, ההגדרה הבסיסית של החוק בכל הנוגע לחזקתם של הילדים היא שילדים קטינים נמצאים ברשות אימם והאב מחויב בתשלום מזונות הילדים, אך לעיתים מחליטים בני הזוג המתגרשים לקיים משמורת משותפת בחזקת הילדים. מצב כזה מתרחש כאשר האב מעוניין אף הוא להיות פעיל ונוכח בגידול ילדיו, או במצב שבו לאם ישנה פחות אפשרות להיות הישות המחזיקה משמורת מלאה על ילדיה. כאשר בני הזוג מגיעים להסכמות בדבר המשמורת המשותפת, בית המשפט נותן להסכמתם תוקף חוקי וקובע את דמי המזונות בהתאם להסדר המשמורת המשותפת שהושג בין בני הזוג (כמובן לאחר שהוא מוודא כי טובת הילדים לא תפגע על ידי הסדר זה). 

על תשלום מזונות במשמורת משותפת

חישוב גובה תשלום מזונות במשמורת משותפת נקבע בהתאם לנסיבות של כל מקרה לגופו. הקריטריונים לחישוב הם, הכנסות ההורים, גיל הילדים, צרכי הילדים והסדרי המשמורת. דמי מזונות כוללת שני סוגי תשלומים, מזונות הילדים ומזונות האישה. תביעה להגדלת מזונות רלוונטית, בעיקר עבור מזונות הילדים. ישנה אפשרות להגדיל או להקטין תשלום מזונות במשמורת משותפת, שנקבעו בהסכם מזונות. הדבר מתאפשר, כאשר יש שינוי מהותי בנסיבות, עקב עלייה או ירידה או מהותית בהכנסות של האב או האם.

על משמרות ודמי מזונות

כיום ניתן לראות רמות משמורת משתנות עם השינויים החברתיים והמגדריים בחברה הישראלית. תשלומי מזונות בגירושים כאשר המשמורת במלואה בחזקת האם, הם עבור מזונות ילדים במלואם. תשלומי מזונות בגירושין, כאשר ההורים חולקים את החזקה על הילדים, את ההוצאות עבורם, יש לחלק בהתאם להסדרי המשמורת. בית המשפט העליון קבע הלכה חדשה לאחרונה, שבמשמורת משותפת, שני ההורים נושאים, באופן עקרוני בחובת תשלום של מזונות הילדים. תשלום מזונות לאשה רלוונטי, במקרים בהן האישה הייתה תלויה בבעל לשם פרנסתה במהלך תקופת הנישואים שלהם. גובה דמי תשלום מזונות מוסדר בדרך כלל באמצעות הסכם המזונות במועד מתן הגט.

הסכמי ממון ומזונות

עורך דין לענייני משפחה צריך להיות מומחה בתחום של ניסוח הסכמי ממון בין בני זוג, רכוש משותף, איזון משאבים, כמו גם ההבדלים בין הדין הדתי והאזרחי. לאחר חתימת הסכם ממון בין ידועים בציבור צריך להגיש לבית המשפט את ההסכם על מנת שיאושר על ידיו ויכנס לתוקף משפטי. מקובל לרוב בהסכמי ממון שהרכוש שכל אחד צבר לפני הנישואים, יישארו בידיו במקרה וייפרדו. את אופן חלוקת הרכוש שנצבר בתקופה המשותפת, יש להגדיר בהתאם לרצונות בני הזוג, תוך התייחסות לנושא של תשלום מזונות במשמורת משותפת.

ייעוץ משפטי בנוגע לתשלום מזונות:

ייעוץ משפטי בנוגע לתשלום מזונות הינו ייעוץ הכרחי לכל בן זוג המעוניין למצות את זכויותיו בהליך, או לחילופין המעוניין לעמוד על כך שתשלום המזונות שיגבה ממנו יהיה הוגן ומותאם ליכולותיו הכלכליות. חשוב מאוד לקבל חוות דעת מקצועית מעורך דין המומחה בדיני משפחה שיכול להכין בצורה הטובה ביותר את בן הזוג אותו הוא מייצג בדיוני בית המשפט לענייני משפחה ואף יוכל להשיג עבור הלקוח שלו את התנאים הטובים ביותר עבור מיצוי זכויותיו.

קבעו פגישת ייעוץ:​

חייגו עכשיו: 072-2575-084,
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:​

תשלום מזונות במשמורת משותפת